Humán Kapacitások Fejlesztése Térségi Szemléletben
Mád község Önkormányzata által vezetett 6 tagú pályázatot nyújtott be EFOPP-3.9.2-16-2017-00021 azonosító számmal „Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben – kedvezményezett térségek” című felhívásra. A program megvalósításához 247 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesültek az önkormányzatok. A támogatás segítségével a humán közszolgáltatások fejlesztése, valamint a minőségi közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása – elsősorban a köznevelés, a felsőoktatás által biztosított informális és nem formális tanulás területén – valósult meg.
A project az alábbi célterületekhez kapcsolódik fejlesztések valósultak meg:
- a települési önkormányzatok által fenntartott alapszintű humán közszolgáltatásokban dolgozó szakemberek képzése, képzettségi szintjének emelése, továbbképzése, tapasztalatcsere a minőségi szolgáltatásokhoz való hozzáférés növelése érdekében.
- Az érintett településeken élő gyermek/tanulók személyiség és kompetenciafejlesztése, iskolai és munkaerő-piac érvényesülését elősegítő iskolán kívül programok, helyi kedvezményezések támogatása kiemelt figyelmet fordítva a hátrányos helyzetű gyermekek/tanulók bevonására.
- A programokkal gyermekek és tanulók – kiemelten a hátrányos helyzetűek – közneveléséhez és felsőoktatásához való hozzáférését is elősegítettük.
- Komplex óvodai szolgáltatásfejlesztés, különös tekintettel a hátrányos helyzetű gyermekek óvodai neveléséhez való hozzáférésének biztosítására. Célunk volt azon lapkészségek elsajátításának elősegítése, melyek nélkülözhetetlenek az egész életé át tartó tanulás, a társadalmi beilleszkedés, a személyes fejlődés és a foglalkoztathatóság szempontjából. Célunk volt, hogy a z óvoda optimális személyi és tárgyi feltételeket tudjon biztosítani a kisgyermekek számára személyiségük kibontakozásához, különösen a hátrányos helyzetű gyermekek esetében.
A project megvalósító Mád Község Önkormányzata által vezetett 6 tagú konzorcium az alábbi településekből áll: Mád Község Önkormányzata, mint konzorciumvezető, valamint Abaújszántó Város Önkormányzata, Golop Község Önkormányzata, Monok Község Önkormányzata, Rátka Német Nemzetiségi Település Önkormányzata és Tállya Község Önkormányzata, mint konzorciumi tagok.
A project az Emberi Erőforrások Fejlesztési Operatív Program (EFOP-3.9.2-16-2017-00021 „Humán kapacitásuk fejlesztése térségi szemléletben – kedvezményezett térségek” c. pályázat konstrukció) keretében, az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Regionális Alap társfinanszírozásával valósult meg 2020.03.31. napjáig.
Az EFOP-3.9.2-16-2017-00021 azonosítószámú projekt legfőbb célja a területi különbségek és különösen a településméretből adódó társadalmi hátrányok helyi igényeken alapuló csökkentése a humán közszolgáltatások tekintetében, valamint a minőségi közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása elsősorban a köznevelés, a felsőoktatás, a felnőttoktatás által biztosított informális és nem formális tanulás területén, a helyi tudástőke gyarapítása érdekében.
A projekt keretében 247 millió forintból az alábbi célterületekhez kapcsolódó fejlesztések valósulnak meg:
- A települési önkormányzatok által fenntartott alapszintű humán közszolgáltatásokban dolgozó szakemberek képzése, képzettségi szintjének emelése, továbbképzése, tapasztalatcsere a minőségi szolgáltatásokhoz való hozzáférés növelése érdekében, különös tekintettel a hátrányos helyzetű emberek hozzáférésének biztosítására.
- Az érintett településeken élő gyermekek/tanulók személyiség és kompetenciafejlesztését, iskolai és munkaerő-piaci érvényesülését elősegítő iskolán kívüli programok megvalósítása, helyi kezdeményezések támogatása kiemelt figyelmet fordítva a hátrányos helyzetű gyerekek/tanulók bevonására. A köznevelési intézményeken kívüli szervezetek és szakemberek közreműködésével végzett személyiség és kompetenciafejlesztő tevékenységek az oktatási rendszer esélyteremtő jellegének javítását szolgálják.
- A programokkal a gyermekek és tanulók – kiemelten a hátrányos helyzetűek – közneveléshez és felsőoktatáshoz való hozzáférését is elősegítjük.
- Komplex óvodai szolgáltatásfejlesztés, különös tekintettel a hátrányos helyzetű gyerekek óvodai neveléshez való hozzáférésének biztosítására. Cél azoknak a alapkészségek elsajátításának elősegítése, melyek nélkülözhetetlenek az egész életen át tartó tanulás, a társadalmi beilleszkedés, a személyes fejlődés és a foglalkoztathatóság szempontjából. Cél, hogy az óvoda optimális személyi és tárgyi feltételeket tudjon biztosítani a kisgyermekek számára személyiségük kibontakoztatásához, különösen a hátrányos helyzetű gyermekek esetében.
A projektet megvalósító Mád Község Önkormányzata által vezetett 6 tagú konzorcium az alábbi településekből áll: Mád Község Önkormányzata, mint konzorciumvezető, valamint Abaújszántó Város Önkormányzata, Golop Község Önkormányzata, Monok Község Önkormányzata, Rátkai Német Nemzetiségi Település Önkormányzata és Tállya Községi Önkormányzata, mint konzorciumi tagok.
A projekt az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP-3.9.2-16-2017-00021 „Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben – kedvezményezett térségek” c. pályázati konstrukció) keretében, az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Regionális Alap társfinanszírozásával valósul meg.